Edycja 2001

I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej "Cantus Organi" Organy z kościoła pw. Św. Wawrzyńca, których budowa datowana jest na 1715-1717 rok, pochodzą z warsztatu, jednego z najwybitniejszych ówczesnych budowniczych śląskich Adama Horatio Caspariniego. Na dźwięk tego nazwiska znawcy muzyki organowej reagują żywo, bo dzieł tego mistrza zachowało się niewiele. Jedno z nich jest u nas, w Wołowie. Instrument spełnia wymogi bardzo ortodoksyjnej literatury barokowej, w tym dzieł Johanna Sebastiana Bacha. Można też z powodzeniem wykonywać dzieła wczesno romantyczne, a nawet sięgnąć po utwory współczesne.

I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej będzie próbą generalną dla tego unikatowego instrumentu, a dla nas mieszkańców Ziemi Wołowskiej wielkiej wagi przeżyciem. Goszczenie w naszym kościele tak wielkich nazwisk, wykonawców muzyki organowej, jest wyróżnieniem, ale i zobowiązaniem aby ten instrument nigdy nie zamilkł, a tradycja koncertów organowych na stałe zagościła w kościele św. Wawrzyńca.

Dzieło mistrza Caspariniego jest jednym z nielicznych i niemal w pełni oryginalnie zachowanych instrumentów w skali Europy. Bogato zdobiony prospekt pochodzi z XVIII wieku. Zachowało się wiele autentycznych piszczałek oraz elementów wewnątrz organów. Dyspozycja - nieco zmodyfikowana w XIX w. przez śląską firmę Schlag&Söhne - niewiele odbiega od pierwotnej koncepcji. Tak więc "Cantus Organi" zabrzmi na przełomie września i października z pewnością tak, jak to sobie wymyślił mistrz Casparini.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ks. Stanisław T. Małysa