IV Koncert 2007

7.10.2007r. - niedziela, godzina 18.00.

Jan Bartłomiej Bokszczanin - organy *

Paweł Gusnar - saksofon

 

PROGRAM:

  1. Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
    IV Sonata B-dur, op. 65 nr 4 *
    cz. I. Allegro con brio
  2. Eugene Bozza (1905-1995)
    Aria (na saksofon sopranowy i organy)
  3. Marian Sawa (1937-2005)
    Fantazja koncertująca (na saksofon altowy i organy)
  4. Marian Sawa (1937-2005)
    Obrazki taneczne *
  5. Astor Piazzola (1921-1992)
    Tanti Anni Prima (na saksofon sopranowy i organy)
  6. Krzysztof Komeda (1931-1969)
    Kattorna (na saksofon sopranowy i organy)
  7. Krzysztof Komeda (1931-1969)
    Moja ballada (na saksofon sopranowy i organy)
  8. Aleksander Tansman (1897-1986)
    Deux pieces Hebraiques *
    - Invention
    - Berceuse Juive
  9. Aleksander Tansman (1897-1986)
    Sonatina (opracowanie na saksofon altowy i organy)
    - Allegro
    - Aria
    - Scherzo

 

Jan Bartłomiej Bokszczanin

Edukację w zakresie gry na organach rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie w klasie organów prof. Magdaleny Czajki. W 2000 r. ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina (Warszawa) w klasie prof. Joachima Grubicha. W latach 2002-2003 był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA) w klasie organów prof. Jesse E. Eschbacha. W roku 2006 uzyskał tytuł doktora sztuki.

Od 2006 roku Jan Bokszczanin wykłada na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Jan Bokszczanin uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, ucząc się u takich pedagogów, jak: prof. Guy Bovet (Szwajcaria), prof. James David Christie (USA), prof. Aleksander Fisejski (Rosja), prof. Bernhard Hass (Niemcy), prof. Zsigmont Szathmary (Węgry) oraz prof. Harald Vogel (Niemcy).

Koncertuje w Kraju i za granicą (Białoruś, Dania, Finlandia, Litwa, Niemcy, Rosja oraz USA). W latach: 1999 i 2001 odbył tournee po Rosji. W maju 2001 roku artysta zagrał bardzo prestiżowy recital w Głównej Katedrze Katolickiej w Moskwie, a w 2006 roku wystąpił z koncertem w Państwowej Filharmonii w Mińsku.

Jan Bokszczanin ma na swoim koncie wiele nagrań na płyty CD dla wytwórni płytowych: Acte Prealable (Marian Sawa I - AP0030, Marian Sawa III - AP0081, Marian Sawa IV - AP0093 oraz Dedykowane św. Hubertowi - AP0116), Hi-Fi i Muzyka - ARMS Records, DUX, oraz Musica Sacra. Bokszczanin jest także autorem książki zatytułowanej "Geneza i tradycje rosyjskiej muzyki organowej", opublikowanej w listopadzie 2001 r.

 

Paweł Gusnar

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, m.in. u Chrystiana Wirth'a (Paryż), Ed Bogaard'a (Bruksela) i Johanesa Ernst'a (Berlin). Jest wykładowcą w klasie saksofonu w Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi.

Jako jeden z nielicznych saksofonistów z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Brał udział w licznych festiwalach, wśród nich: Warszawska Jesień, Komeda Music Festiwal (Łódź), Music & Film Festiwal (Warszawa), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej (Briest), Festiwal Sztuki Estradowej (Warszawa), Baltic Song Festival (Karlshamn), Festiwal Muzyczny Unii Europejskiej (Warszawa), Music Festival (Marl), Festiwal-Top Trendy (Sopot), Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Sopot Festiwal. Paweł Gusnar jest członkiem orkiestry Kukla Band Zygmunta Kukli oraz orkiestry Teatru Muzycznego ,,Roma" w Warszawie. Współpracuje także z orkiestrą Alex Band Aleksandra Maliszewskiego, Teatrem "Komedia", Teatrem "Syrena" i Studio Buffo.

Paweł Gusnar jest założycielem i liderem Kwartetu Saksofonowego Akademia. Brał udział w nagraniach wielu programów radiowych i telewizyjnych.

Zapraszany jest do współpracy z wieloma orkiestrami symfonicznymi m.in. Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, z którymi grał pod batutą wielu wybitnych dyrygentów, m.in.: S. Skrowaczewskiego, T. Strugały, K. Pendereckiego, W. Rajskiego, A. Wita, K. Korda, J. Maksymiuka, W. Michniewskiego, a także E. Moricone i J. Cury.

Ma w swoim dorobku kilkanaście prawykonań utworów m.in. A. Dutkiewicza, Z. Krauzego, E. Sikory oraz M. Bembinowa, którego ,,Mały Szkic na saksofon i organy" znalazł się na ostatnio wydanej płycie firmy DUX - ,,20 lat Conversatorium Organowego w Legnicy". Innym premierowym nagraniem był zarejestrowany dla Polskiego Radia ,,Koncert na kwartet saksofonowy i orkiestrę" R. Stradomskiego z udziałem orkiestry "Amadeus" pod dyr. A. Duczmal. Paweł Gusnar gra na saksofonach firmy SELMER - Paris.