I Koncert 2007

16.09.2007r. - niedziela, godzina 18.00.

Jolanta Żmurko - sopran

Tadeusz Galczuk - tenor

Piotr Rojek - organy *

 

PROGRAM:

  1. Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
    VI Sonata d-moll, op. 65 nr 6 *
  2. César Franck (1822-1890)
    Panis Angelicus (sopran)
  3. J. S. Bach (1685-1750) / Charles Gounod (1818-1893)
    Ave Maria (sopran)
  4. Jan Maklakiewicz (1899-1950)
    Ave Maria (tenor)
  5. Giacomo Puccini (1858-1924)
    Tosca. Duet Toski i Cavaradossi'ego z I aktu Opery
  6. Giuseppe Verdi (1813-1901)
    Traviata. Duet Violetty i Alfreda: Pariggio cara
  7. Giacomo Puccini (1858-1924)
    Tosca. Modlitwa Toski: Vissi d'arte
  8. Georges Bizet (1838-1875)
    Agnus Dei (tenor)
  9. Piotr Rojek (1975)
    Improwizacja *
  10. Gaetano Donizetti (1797-1848)
    Ave Maria (duet)

 

Jolanta Żmurko - sopran

Absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej. Debiutowała partią Violetty w Traviacie G. Verdiego w Operze Wrocławskiej, której jest wierna do dziś, kreując czołowe role niemal we wszystkich pozycjach repertuaru.

W 1983 roku rozpoczęła współpracę z Warszawską Operą Kameralną, gdzie wykonywała główne partie w operach W.A. Mozarta. Śpiewała również na wszystkich scenach operowych w Polsce, a także w teatrach operowych w Modenie, Madrycie, Sewilli, jak i w filharmoniach w Berlinie, Monachium i Zurychu.

Wielokrotnie uczestniczyła w Festiwalu Mozartowskim w Madrycie (nagranie dla TV opery Zaide W.A. Mozarta), w Radio Festiwal w Montpellier (nagranie opery Wesele Figara W.A Mozarta), a także w wielu festiwalach krajowych.

Czterokrotnie otrzymała wrocławską nagrodę publiczności Iglica , a także została odznaczona Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, oraz srebrnym medalem Gloria Artis. W swoim repertuarze posiada ponad 60 partii operowych, a także dzieła oratoryjne.

Występowała we wszystkich krajach Europy oraz w Ameryce Środkowej.

 

Tadeusz Galczuk - tenor

Studiował na Wydziale Wokalno-Aktorskim Wrocławskiej P.W.S.M. (Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej), którą w roku 1980 ukończył z wynikiem bardzo dobrym. Debiutował w Operze Wrocławskiej jeszcze jako student w partii Ernesta w operze G. Donizettiego Don Pasquale.

Sezon 1983-84 zaowocował angażem w teatrze Wielkim w Łodzi oraz wspaniałą produkcją opery Halevy Żydówka, w reżyserii M. Faltyn, a także Don Pasquale i Cyganerii.

W roku 1985 wyjechał na kontrakt do Teatru Miejskiego w Bremen, gdzie spędził następne siedem sezonów, śpiewając wiele partii z repertuaru niemiecko-języcznego, np.: H. Pfitzner Palestrina (Biskup Budaja), W. Braunfels Ptaki (Hoffegut), R. Strauss Arabella (Matteo), A. Berg Wozzeck (Hauptmann) i wiele innych.

Od sezonu 1992-2001 T. Galczuk otrzymał angaż w Staatsoper Hannover, gdzie występował w spektaklach operowych R. Straussa, R. Wagnera Siegfried (Mime), B. Smetany Sprzedana narzeczona (Jenik), czy G. Donizetti'ego Napój miłosny (Nemorino) etc. Oprócz działalności scenicznej Artysta poświęca się także działalności koncertowej. Wielokrotnie występował w dziełach oratoryjno-kantatowych takich kompozytorów, jak: J. S. Bach, W. A. Mozart, G. Rossini, G. Verdi.

 

Piotr Rojek - organy

Absolwent Państwowego Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu (1994 r.). W 1999 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie kształcił się u prof. Andrzeja Chorosińskiego. Laureat konkursów organowych. Odbył mistrzowskie kursy Interpretacji Muzyki Organowej u Bernharda Haasa, Hansa Haselböcka, Tona Koopmana, Johna Laukvika, Armina Schoofa, Wolfganga Seifena, Haralda Vogla, a także u Juliana Gembalskiego i Józefa Serafina.

Stypendysta Internationale Altenberger Orgelakademie (Niemcy) oraz polskiego Ministra Kultury i Sztuki.

Prowadzi działalność koncertową w kraju i za granicą. Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce. Wielokrotnie nagrywał dla Radia i TV. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Jest Dyrektorem Artystycznym trzech Festiwali Organowych, o randze międzynarodowej: w Oleśnicy, Wołowie (Cantus Organi) i we Wrocławiu (Muzyczne Spotkania u Świętej Rodziny). Jest również absolwentem klasy kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty (AM Wrocław) oraz laureatem III Nagrody ( I i II nie przyznano ) na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Fugę zorganizowanym przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.

W 2005 roku nagrał płytę CD (Dux 0520), na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie, która otrzymała nominację do prestiżowej nagrody FRYDERYK, przyznawaną przez Polską Akademię Fonograficzną.